Malina címmel augusztus 25-én jelenik meg a 2001-ben alakult prog metalos norvég Leprous ötödik albuma, a 2015-ös The Congregation album folytatása. A Leprous az izlandi Agent Fresco valamint az ausztrál AlithiA és a norvég Astrosaur társaságában ősszel turnéra indul, az pedig külön öröm, hogy a körútnak lesz magyar állámása is, november 19-én az A38 Hajón. A Malina lemez első előzetes dala, a klippel kísért From The Flame 2017. június 16-án debütált a világhálón.
Hozzá kell tenni, hogy a Malina című lemezen új összeállítással dolgoztak, ugyanis 2016 őszén Øystein Landsverk családi kötelezettségei miatt kiszállt a zenekarból, akit Robin Ognedal váltott. A gitáros nem ismeretlen a Leprous rajongóinak számára, ugyanis a banda 2016-os észak-amerikai turnéján is ő segítette ki a csapatot, továbbá Ihsahn turnégitárosaként is működött korábban. A másik új tag az a Simen Børven, aki valójában már az elmúlt években is a zenekarral volt, ugyanis a ’The Congregation’ és a ’Live At Rockefeller Music Hall’ című koncertanyagon is hallható a játéka, ezentúl azonban hivatalos tagként búgatja a basszusgitárt a norvég gárdában. A Malina lemez első előzetes dalát, a klipes From The Flame-et már bemutattuk korábban, most pedig itt a második előzetes szám, a Stuck, illetve annak egy rádiósra nyesett változata, amelyhez szintén készült egy klip.
November 19. a progresszív rock nagy ünnepe lesz: a Budapesten februárban Devin Townsend előtt elsöprő koncertet adó Leprous a nagyszabású európai turnéja keretében tér vissza, hogy bemutassa a nyár végén megjelenő új lemezét, a Malinát.
A zenekar műfaji-zenei határokat folyamatosan feszegető, mégis szórakoztatóan sokszínű és befogadható világához pedig tökéletesen passzolnak a vendégek: a túlzás nélkül zseniális izlandi Agent Fresco, az ausztrál AlithiA és a honfitárs Astrosaur fellépése garantálja, hogy a stílus rajongói teljes képet kapnak majd nem csak a műfaj jelenéről, de a jövőjéről is.
A tizenkét évvel ezelőtt megalakult Leprous 2006-ban jelentette meg az áttörést meghozó második nagylemezét, a Tall Poppy Syndrome-ot, amelynek dalai a méltán legendás svéd The Abyss falain belül kerültek rögzítésre Jonas Kjellgren (Scar Symmetry, Katatonia) irányítása mellett.
A kiadvány formabontó mivolta előre is vetítette a zenekar útját, hiszen a Leprous zenéjében lételem a határfeszegetés: legyen szó a műfaji-zenei határok átlépéséről, vagy úgy általában a hangulati játékokról, az alapvetően progresszív metal közegben tökéletesen megférnek a hetvenes évek progresszív rockjának és fúziós jazz-életének sajátos dallamszerkezetei, gazdag hangszerelése, és mindez egy Mr. Bungle-i cabaret-hatással elegyedik.
Nem is véletlen, hogy a zenekar három legnagyobb kortárs hatásként a Porcupine Tree-t, az Opeth-t és általában Mike Pattont jelöli ki – hiszen bármilyen sajátos atmoszférát is teremtsen a Leprous kalandozó jellegű, sokfelé bolyongó zenei világa, az előbbi hármas tagjai tényleg valós referenciát adnak azok számára, akik korábban az Amorphis, a Therion vagy Devin Townsend vendégeként nem látták a Century Media szárnyai alatt ténykedő formációt.
A zenekar ősszel már az ötödik nagylemezével, a Malinával tér vissza hozzánk, amelyről az énekes-billentyűs Einar Solberg a következőt nyilatkozta:
“Ez a lemez tökéletes példája annak, hogy van egy elképzelésed, a végeredménynek viszont semmi köze hozzá. Úgy indultunk neki, hogy tökéletesítsjük a The Congregationt jellemző hangzást és munkamódszert. Utóbbi hasonlóan zajlott, de ahogy haladtunk, egyre inkább azt érztük, hogy vannak olyan megoldások az előző lemezen, amit most másképp csinálnánk.
Rájöttünk, hogy ennek az albumnak élőbbnek, dinamikusabbnak és organikusabbnak kell lennie. Minél tovább voltunk próbateremben, annál inkább ezt éreztük. Egyeztettünk David Castilloval és beköltöztünk a Ghostward stúdióba. (…) Úgy érezzük, hogy a Malina egy természetesen hangzó, organikus album lett, remek dalokkal, ami mégis modernnek hat. Az organikus nem feltétlenül jelent egyet a ‘retróval’. Bár a zenénk még mindig inkább önmagunkra hasonlít leginkább, szerintem a Malina inkább egy rockzenekarként definiál minket, nem metal bandaként.”
Ezt pedig a magyar közönség az elsők között tapasztalhatja majd meg, hiszen a Leprous november 19-én ismét Budapesten bizonyítja majd, hogy miért ők a kurrens progresszív színtér egyik legtöbbre hivatott zenekara.
Nehéz jelzőket találni az izlandi progresszív rock-matekmetal kvartettre, az Agent Frescóra. A fantasztikus technikai tudású zenészekből összeállt, egészen egyedülálló hangzású zenekar Izland egyik legkülönlegesebb produkciója. A nagyszabású progrock-témákat csilingelős-visszhangos posztrock megszólalással, bonyolult kompozíciókkal ötvöző, az énekes Arnór Dan egyedülálló hangjával megkoronázó, finom elektronikával elmélyítő együttes tavaly jelentette meg harmadik nagylemezét.
A Destrier totális kritikai és közönségsiker volt, az Agent Fresco aratott a tavalyi Icelandic Music Awardson és az A38 Hajón is. Tegyük hozzá, teljesen megérdemelten. Nagyon nehéz az Agent Frescóéhoz hasonló bonyolult, rafkós, ugyanakkor mélyen érzelmes, személyes és megható ‒ ne féjünk a szótól ‒ muzsikát találni. Az Ólafur Arnaldsszal is együtt dolgozó Arnór Dan fantasztikusan hajlékony és sokoldalú énekhangja, a különleges megszólalás egészen egyedivé teszi az Agent Fresco zenéjét.
A multiinstrumentalista zenészek magától értetődő természetességgel lavíroznak a matekmetal, a prog- és posztrock, az artpop, a folk-rock és a elektronika határvidékén, helyenként egészen operai hatásokkal dolgozva ‒ az egyik kritikus még ’emo-rockereknek’ sem átallotta nevezni őket. Az Agent Fresco az amúgy sem egyhangú izlandi színtér egyik legváltozatosabb és legkülönlegesebb formációja, tökéletes felvezetés a Leprous elé.
Jegyár: 4900 Ft, elővételben: 4200 Ft.
Jegyek elővételben vásárolhatók az A38 Hajó honlapján, illetve személyesen az A38 Hajón. A jegyelővétel pénteken (május 19.) kezdődik.
Leprous – Malina
(Augusztus 25 – InsideOut)
01. Bonneville
02. Stuck
03. From The Flame
04. Captive
05. Illuminate
06. Leashes
07. Mirage
08. Malina
09. Coma
10. The Weight Of Disaster
11. The Last Milestone