Kíváncsi lennék melyik heavy zenekar nevét említenétek meg elsőként, ha a ’80-as évek egyik sikeres Németországból származó bandáját kellene megneveznetek. Szerény véleményem szerint 80% először a Helloween nevét említené. Akkoriban Németországban thrash vonalon a Kreator/Sodom/Destruction triumvirátus számított etalonnak, míg a dallamosabb speed/heavy (de nevezhetnénk germán metálnak is) körökben az Accept/Running Wild/Helloween tartozott a legjobbak közé. Mi a felsoroltak közül ezúttal az utóbbi csapattal foglalkozunk bővebben.
A Helloween az Ironfist és a Powerfool tagjaiból alakult 1983-ban. A banda 1984-ben szerződést kötött a Noise Records-szal és két számot készített egy Death Metal nevű válogatáslemezre. A következő évben egy 5 dalt tartalmazó EP-vel rukkoltak elő, és még szintén abban az évben kiadták első nagylemezüket is, a ‘Walls Of Jericho-t, ami hatalmas kritikai visszhangot kapott, a sebesség és a dallamok gyakorlatilag megreformálták heavy metalt. A lemez turnéját követően azonban nyilvánvalóvá vált, hogy Kai Hansen-nek gondot okoz énekelni és gitározni is egyszerre, így új énekest kellett találni. Elsőként az egykori Tyran Pace frontember Ralf Scheepers-re esett a választás, de aztán az akkor még csupán 18 éves Michael Kiske mellett döntöttek, aki akkor a hamburgi Ill Prophecy tagja volt. Már vele rögzítették a Keeper of the Seven Keys, Part 1 című lemezüket, ami 1987-ben jelent meg. Ez a korong pedig a Helloweent az egyik legsikeresebb európai heavy metal együttessé tette. 1988-ban készült el a történet második része, ami a klasszikus felállás legismertebb albuma. Még a Keeper 1 sikereit is sikerült túlszárnyalni, a banda pedig végleg beírta magát a rockzene történelemkönyvébe. A nyakukba szakadt siker pedig világkörüli turnéval is járt. Japánban és Amerikában is megismerték a zenekar nevét. A folyamatos koncertezés és a tagok közötti összezárás azonban súrlódásokhoz vezetett. Ez pedig odáig fajult, hogy Kai Hansen gitáros/alapítótag 1989 januárjában bejelentette, hogy kiszáll a zenekarból. Ez a hír akkoriban alapjaiban rázta meg a heavy metal társadalmat.
Mint tudjuk, Kai Hansen később Gamma Ray néven hozott össze zenekart, míg a Helloween tagjai egy-két rosszul sikerült lemez után kidobták Michael Kiske énekest és a Pink Cream 69-ből ismert Andi Deris énekessel folytatták tovább. 2005-ben már vele készítették el a Keeper- történet harmadik epizódját, de ez sem tudta megközelíteni a legendás Keeper Of The Seven Keys Part II-t, amit most Ti is meghallgathattok szerdán a 17 órakor kezdődő KlasszikuShockban.





