Sok boldogságot Bill Kapitány! Néhány napja jelent meg hosszú évek kihagyása után, új lemeze, 60 csapás címmel. Az album nagyrészt vadonatúj dalokat tartalmaz, a régi megszokott minőségben. Bill hangja semmit nem kopott az alatt a közel 40 esztendő alatt, amit a színpadon töltött. Igazi érték ez a lemez, nem egyszerűen egy album egy csokor jó számmal, egy jó zenekar által előadva. Nem. Ez Deák Bill Gyula! Aki teheti vásárolja meg eredetiben az albumot, ezzel is tisztelegve Bill kapitány munkássága előtt, és megköszönve azt a sok sok évtizednyi felejthetetlen percet, órát amit okozott a bluest, és rockot szeretők százezreinek, zenéjével, dalaival, utánozhatatlan hangjával. Tisztelegjünk előtte annyival, hogy összeszedjük azt, amit tudni lehet Bill kapitány életéről.
Deák Bill Gyulával úgy vagyunk, hogy mindenki ismeri, szereti és úgy gondolja, hogy rengeteget tud róla. Pedig nagyon kevés információ ami az ami fellelhető vele kapcsolatban. Az újságok, a TV, és a sztárvilág pletykalapjai helyett, a dalai mesélnek róla, az életéről, Mindannyiunk életéről akik még nem a mostani műanyag mesterkélt popsztárok világában nőttek fel, fizetős sms-eken hizlalt, megcsinált álsztárok erőletett divatslágereit dúdolgatva.
Gyerekként focista szeretett volna lenni, mint ahogy szinte minden gyerek, de egy sajnálatos baleset és egy orvosi műhiba megakadályozta ebben. 11 éves volt amikor eltört a lába, és a jó képességű orvosok túl szorosan gipszelték be a lábát. Amire ez kiderült, már késő volt , amputálni kellett a végtagot. Szegény annyira összetört, hogy öngyilkosságot kísérelt meg, szerencsére sikertelenül.
“Gyermekfejjel megpróbálkoztam az öngyilkossággal, de szerencsére nem sikerült. Beszedtem egy doboznyi gyógyszert, de kimosták a gyomromat. Ma már boldog vagyok, hogy megmentettek. Sokáig küszködtem a depresszióval, de a zene új értelmet adott létezésemnek.”
A focista álmok örökre elszálltak, a világ viszont nyert egy csodálatos hangú énekest.
Deák Bill Gyula pályafutása az 1970-es évek elején kezdődött, az akkori kultúrpolitika azonban sokáig nem engedte, hogy önállóan lépjen fel. Kezdő blues-énekesként kisebb zenekaroknál énekelt, így például a Napsugár vagy a Sztár zenekar tagja volt. A Hobo Blues Band tagjaként lépett először a nagyközönség elé a 80-as évek elején, ekkor vált egyszerre ismert és elismert művésszé. 1979-1985 között tartott a HBB-s időszaka, amiből kiválva megalapította a Box Company-t Bencsik Sándorral, a P. Mobil és a P. Box egykori tagjával, ami Bencsik Sándor halála miatt szűnt meg..
Később még szélesebb ismertségre tett szert a Szörényi–Bródy rockopera, az István, a király Torda táltosának szerepében. Nagyszerű alakítása és hangja lenyűgözte a közönséget.1983-ban, az Itt élned, halnod kell, a János vitéz, a Jézus Krisztus szupersztár című musicalekben láthattuk. A 80-as években tovább dolgozott a Hobo Blues Band tagjaként és Földes László (alias „Hobo”) csapatának sikeréhez kulcs volt Bill szereplése. Rengeteg művelõdési házban, fesztiválon és színpadon lépett fel.
Pályafutására nagy hatással volt Jimi Hendrix, valamint Radics Béla és Orszáczky Miklós. Deák Bill a Hobo Blues Band-ből kiválva játszott a Kormorán együttessel is. Ezek után lépett önállóan is zenekarral a magyar közönség elé a Deák Bill Blues Band megalakításával.
1983-ban Rossz vér címmel jelent meg első szólólemeze.
1986-ban Bill Kapitány Blues Cirkusza és a Mindhalálig blues című önálló albumokkal jelentkezett. (Ezeket a lemezeket 2001-ben újra megjelentették CD-n és kazettán.)
1987-ben a Deák Bill Blues Band vezetője lett. Dániában és az egykori Nyugat-Németországban is fellépett. Filmszerepet kapott a Kopaszkutya című Szomjas György filmben.
A 90-es évektől vidéken és a fővárosban is nagy sikerrel koncertezik folyamatosan együttesével, a Deák Bill Blues Banddel.
Az 1993-as Bűnön, börtönön, bánaton túl, című lemeze megjelenése után 6 évig új lemezt nem készített, de együttesével rendszeresen koncertezett.
Bort, bluest, békességet, című albuma 1999-ben jelent meg. Stílusa változatlan, tehát régi szokásához híven, a tõle megszokott blues: rhytm and blues műfajt hallhatjuk albumán.
A napokban interjút adott egyik nagy, internetes portálnak ahol megkérdezték tőle, hogy mi volt a legnagyobb siker, és kudarc az életében?
“-Az életem legnagyobb sikere volt, hogy a Hobo Blues Bandben és az István a király-ban játszhattam. A legnagyobb kudarcom, hogy a Fradi NB II-es.”
Arra a kérdésre pedig, hogy a Felszarvazottak balladája című szám a saját életén alapul-e? Így válaszolt:
“- Persze, meg a tiéden. Van családom, egy gyönyörű 11 éves unokám, akit úgy hívnak, Deák Bill Gyuszika. Veled is megtörténhet egyszer.”
Megjelent albumai:
- Rossz vér (1984)
- Mindhalálig blues (1986)
- Bűnön, börtönön, bánaton túl (1993)
- Bort, bluest, békességet (1999)
- Bill kapitány blues cirkusza (2001)
- Hatvan csapás (2008)
Koncertprogramját pedig itt olvashatjátok:
Mindig hű voltál a feleségéhez? Lesz egyszer olyan, hogy vége a turnéknak, a lemezeknek, “nyugdíjba” mész, és pihensz?
“- Amennyire lehetett. Biztos lesz valamikor, de remélem még egy darabig bírom csinálni, úgy hogy mindenki kedvét lelje a zenében. Mindhalálig blues.”
ÉLJEN SOKÁ BILL KAPITÁNY A MI KIRÁLYUNK !!!