Van az a világhírű zenekar, alakulását alapul véve idestova 38 éve, melynek említésére csak néz üres tekintettel – már számolni sem tudom hány – ember körülöttem, mondván, nem ismeri. Ennek ellenére van az együttesnek három olyan dala, melyek közül legalább egyet garantáltan felismer, ahogy meghallja, már az elején vidáman szólal meg: ’Jajj ezt imádom!’ Ugye milyen érdekes? A PECSA szabadtéri színpadának talán utolsó nagy fellépőjére kétlem, hogy így indult volna a nézőteret megtöltő több ezres közönség, ők nagyon is jól tudták mire számítsanak. Pontosabban sejthették, mert a TOTO idei koncertje a tapasztaltak alapján bőven felülmúlta a várakozásokat! Olyan maradandó élményt nyújtott, mint ahogy a ’zenekart nem ismerők’ emlékezetébe is beleégett az ’Africa’, a ’Hold The Line’ vagy a ’Rosanna’…
Varázslat a zene nyelvén – talán így lehetne röviden és egyértelműen leírni azt, amit a PECSA szabadtéri színpada előtt tapasztalni lehetett. Semmi extra nagy díszlet, látványelem, mindössze egyetlen zenekar a színpadon, mely teljesen betölti a teret. Kerek két órára odaláncolva a közönséget. ’Csak’ azt tették a ’nagy öregek’, amihez igazán értenek: muzsikáltak. Olyan formában, hogy azt tanítani lehetne. Elfogultság, túlzott rajongás? Talán. Egy ilyen koncertről viszont nem hinném, hogy lehet negatívan vélekedni. Ha mégis akad, akit ne győzött volna meg a produkció, felmerül a kérdés, egyáltalán szereti a zenét?
N
Az elmaradhatatlan régi slágerek mellett az új nagylemez több tétele is helyet kapott a műsorban, s bármily frissek – hiszen márciusban jött ki az album -, mégsem hatottak idegenként. Azok is mind jellegzetes TOTO szerzemények, ellenben önismétléstől mentes remekbe szabott új dalok, melyek bizonyítják – minden túlzás nélkül -, ez a zenekar még mindig tud mit letenni az asztalra, ennyi év után is.
Rögtön a nyitó ’Running out of time’ (a nagylemez első dala) remek fogadtatást kapott ahogy a kiírt kezdésnek megfelelően, pontban este nyolckor felcsendült. S már ütemes taps fogadta a folytatást (I’ll supply the love) – valljuk be, amilyen hangulatos nóta, még pont úgy is indul, hogy mozgásra készteti a kezeket. Majd a harmadik dalnál hirtelen felkapom a fejem: Úristen, ez hogy szólal meg? Valami hihetetlen jól, pedig – tömegiszonyomnak is köszönhetően – nem a színpaddal szemben, a keverőpult közelében helyezkedtem el, hanem inkább az oldalsó részen, mégis legalább olyan jól hangzott, mintha lemezről szólna! Minden egyes hang tisztán, egyik hangszer sem nyomja el a másikat, becsatlakozik az ének… Mire kibontakozik, teljes az ámulat. Hátborzongatóan jó – akárcsak maga a lírai hangvételű, erőteljes nóta. A hozzáértők hamar észrevették (felismerték), mi is van a színpadon: a világszerte elterjedt német D&B Audio termékei. Mindehhez megfelelő kezelőszemélyzet, s innen kezdve az egész koncert valami leírhatatlan varázslattá alakult, és még mily messze volt a vége. Pedig gyorsan elrepült az két óra, szinte fel som fogtuk, mikor a végére ért…

Visszatérve kicsit a vokálokra: amikor a ’Hold The Line’ következett, épp csak füleimmel kísérhettem a történéseket, de az már egyértelműen hallatszott, hogy a nagyérdemű minimum ejakulált, már magától az örök érvényű slágertől is. De a klasszikus még tetézni is tudták, ahogy aktívabb szerepet kapott benne az addig hátul látható Jenny. Ezek után a később sorra kerülő (új lemezes) Orphan pedig egyfajta csúcspont volt. Nem csak a dal, hanem maga az előadásmód is zseniális. Mabvuto került előre, ugyanis ebben enyhén érces hangjával viszi a fő énektémát, de még hogyan! Mindezt vidáman és oly lendületesen tolták ki, miközben maguk is ropták a ritmust. Lehet erre nyugton maradni, unott képpel szemlélni? Jól megérdemelt taps közepette ment le végül, amin meg sem lepődök. Az új lemez méltó darab a TOTO életművében, minél többször kerül elő, annál inkább csak érlelődik. Egyszerűen nem tudok belekötni, s ugyanez az érzés fogott el a koncerten is. Netalán Luke félrepengetett itt-ott, Paich vagy Porcaro keze odébb csúszott volna a billentyűn? Shannon Forrest késett talán 1/30-addal? Ugyan? Ezt kiszúrják a vájtfülű, mindent kritizáló alakok, nekünk, halandó zenerajongóknak ez nem számít, miközben valóban maradandó audiovizuális élménnyel gazdagodunk. Ez velejár, nem hogy megbocsátható, sokszor észre sem vesszük, ha a zenészek nem tesznek róla 🙂
Közben persze kihagytam pár nótát a menetrendből, nem szándékosan, mindössze saját gondolatmenetem is nehezen követem, miközben ömlengetni tudnék. Bevallom, a legutóbbi – és nagy eséllyel utolsó – Puskás Stadionban átélt Roger Waters (The Wall) koncert előtt és óta nem volt részem ilyen élményben.

Fotók: Kieron
További képek IDE KATTINTVA!





