Massive Addictice címmel október 21-én jelent meg az Elize Ryd énekesnő vezette Amaranthe harmadik albuma a Spinefarm gondozásában. A banda tavaly áprilisban hozzánk is eljutott, a Club 202-es buliról ITT számoltunk be. Aki viszont lemaradt arról a buliról. szinte napra pontosan rá egy évre most megnézheti őket élőben. Ezzel kapcsolatosan Humel kereste meg a zenekart, a kérdésekre pedig Johan Andreassen basszusgitáros  válaszolt.

Gratulálok a Massive Addictive albumhoz! A harmadik albumokat mindig is hatalmas elvárások előzik meg, éreztétek magatokon ezt az extra nyomást amikor nekiálltatok a munkának?

Nagyon köszönjük! A harmadik album tényleg mindig bonyolult, ilyenkor kell megmutatnia egy adott zenekarnak vagy művésznek mennyit is tud! A második albumon általában az első utáni lendületet akarod megőrizni, a harmadikon kell megmutatnod mennyit  fejlődtél. Sem unalmassá nem válhatsz, sem túlságosan újítóvá, mert akkor a kialakult közönséget elijesztheted. Ez egy ilyen trükkös egyensúlyozás…

Hogyan tudnád összehasonlítani a Massive Addictive-et az első két lemezzel?

Személy szerint “szellősebbnek” és nyitottabbnak érzem. Egy kicsit egyszerűbb, de semmiképp nem olyan értelemben, hogy visszafejlődtünk volna.

A dalok megírása hogyan zajlott? Hogyan osztottátok meg a munkát? Ez volt Henrik első albuma veletek, hogyan tudtatok együtt dolgozni?

Nagyjából ugyanaz volt a munkamódszerünk mint korábban. Jake, Olof és Elize írták a dalokat, Morten, Henrik és jómagam pedig a felvételek során csiszoltuk ezeket teljessé. Henrik nagyon jól beilleszkedett, emberileg és zeneileg megvan a kellő összhang, a zenekar jövőjét tekintve is azonosak az elképzeléseink, nagyon jól hozzá tudta rakni az elképzeléseit és a saját stílusát az anyaghoz.

Úgy tűnik jól kijöttök Jacob Hansen producerrel, mindhárom albumon vele dolgoztatok. Mi az, amit hozzá tud tenni a zenéhez? A mostani stúdiómunkát hogyan tudod összehasonlítani az előző lemezekével?

A srác tele van ötletekkel és képes dolgokat teljesen új nézőpontból láttatni… Őszintén szólva képes kinyitni a szemünket… Fantasztikus producer, véleményem szerint a zenekar hetedik tagja is könnyen lehetne. Mielőtt stúdiózni kezdünk általában átküldjük neki a demókat, ilyenkor mindig rengeteg a mondanivalója, hahaJ Türelmesen meghallgatjuk, hagyjuk kicsit letisztulni a hallottakat, vannak tanácsok amiket megfogadunk, vannak olyan ötletei amiket nem…

Egy kimondottan egyedi hangzást hoztatok létre a három énekhang kombinálásával, honnan jött az ötlet hogy három énekessel dolgozzatok?

Ez még a belépésem előtt alakult így. Ahogy tudom Jake és Olof voltak az ötletgazdák. Írtak pár dalt egy projektként indult demóhoz, ám érezték hogy a felvétel nem az igazi, hiányzott belőle a frissesség. Megkeresték Andy-t és Eize-t hogy segítsenek, ahogy mondani szokás a többi már történelem… Mindketten csatlakoztak a projekthez, amiből aztán létrejött az Amaranthe.

Milyen műfajba sorolnád be a zenéteket? Egyáltalán fontosnak tartod ezt a fajta kategorizálást?

Ez a kérdés már rengeteg vita során felmerült. Kifejezetten rühellem a zene kategorizálását… Viszont sokszor nem lehet megkerülni hogy egy bizonyos műfajt kiválassz. Véleményem szerint létezik jó és rossz zene, a hallgató pedig az egyetlen személy akinek jogában áll eldönteni mi a véleménye. Egy ilyen magyarázó szövegkörnyezetben azt mondanám modern melodikus metalt játszunk egy csipetnyi mindenfélével megfűszerezve… De őszintén… Én sem tudom megmondani mert én magam sem tudom…

Vannak zenekarok akikkel különösen jól kijöttök? Illetve zenekarok akikkel még nem turnéztatok de fellépnétek?

Elég furcsa választás elé állítasz, mintha barátok közül kellene válogatnom… Azt mondanám hogy a Stratovarius és a Within Temptation! Mindkét zenekar tagjai abszolút a földön járnak, barátságosak és fantasztikus zenészek. Csak jót mondhatok mindegyikükről. Ha bármelyikükkel turnére indulnának az egetrengető siker lenne! És hogy kikkel lépnénk fel… Jó lenne ha az Iron Maiden lenne az előzenekarunk!

Milyen az élet a turnén, mivel töltitek a fellépsek közti időt? Van valami közös érdeklődési kör a zenekaron belül?

Legtöbbször elég kiszámíthatatlan a program és nem nagyon jut idő a munkán kívül sok mindenre. Mindegyikünk fontosnak tartja hogy jó formában legyen, edzeni járunk, ilyesmi… Van aki rendszeresebben, van aki alkalmanként, de ez olyan téma ami sokszor előkerül a buszon. Nyilván legtöbbször a koncertek közti utazást alvással töltjük… Ha van rá lehetőségünk szeretünk körbenézni a városokban, ahol fellépés lesz. Tudod, a tipikus túristaprogram, sajnos nem mindig van rá idő és energia.

Zeneileg van közös kedvencetek? Hallgattok közösen zenét akár a buszon, akár a fellépések előtt bemelegítésként?

Elég különböző a zenei ízlésünk, az egyetlen közös kedvenc amit hallgatni szoktunk az a svéd Soilwork. Ezen kívül nem sok a közös nevező…

Van valami anekdotád amit szívesen megosztanál a mostani turnéról?

Igen van… És semmiképp nem osztanám meg!!! Ahogy a mondás tartja ami a turnén történik…J

Mi a véleményed Magyarországról és a magyar köszönségről?

A közönség mindig meglepő módon csodálatos, rengetegen jönnek a koncertekre. Nem tudom hogyan írhatnám le helyesen, mindig hatalmas a lelkesedés! És nem is gondolnátok ezt mennyire értékeljük, remélem a közeljövőben be tudjuk ezt bizonyítani!

Látsz bármi különbséget a rajongók bandához és zenéhez történő hozzáállásában a különböző régiókban?

Igen, vannak hatalmas különbségek. Vannak esetek amikor a közönség teljesen megőrül és kivetkőzik magából, máshol visszafogottabb a reakció és inkább nyugodtabban élvezik a zenét. Ez teljesen rendben is van amíg nem válnak erőszakossá… Gondolom azt jelentené hogy a zenénk nem igazán tetszikJ

Elize fellép a svéd eurovíziós válogatón, vártok bármi plusz felhajtást a banda körül ebből adódóan?

Mondanom sem kell, a szereplése miatt az Amaranthe körül is nagyobb az érdeklődés. Ez a mai zenei világban a legnagyobb médiacirkusz, meggyőződésem, hogy ez a zenekarnak is sok új rajongót jelent majd. És sajnos a közönségünk egy része el is pártol tőlünk emiatt, igaz nem mondanám hogy ők igazi rajongók lennének…

A következő hónapokban Európában és Amerikában turnéztok, mik a tervek ha ezek a koncertek véget értek?

A mi kis irodánkban folyamatosan megy a tervezés! Mindig valamin jár az agyunk és valamin dolgozunk, bármennyire is szeretném ezeket megosztani veletek sajnos nem tehetemJ Lesznek bejelentések és ezekre nem kell már sokat várni!

Milyen zenéket hallgatsz mostanában? Össze tudnál állítani egy 5 albumos listát a jelenlegi kedvencekről?

Ahhh, ez egy nagyon jó kérdés… Lehet most pár embert ki fogok akasztani mert a listám nem “túl metal”, de nem érdekel! Nagyon sokat hallgatom Dave Grohl Sound City lemezét. Aztán Pearl Jam-et, Nine Inch Nails Nails-t, és mostanában fedeztem fel egy ilyen stoner-szerű zenekart ha jól tudom Floridából akik Tourche néven futnak… Persze ez mind megváltozhat egy nap alatt és holnaptól már valami teljesen más szól a fülesből!

amaranthe-flyer 20150124